Pre-operativna i post-operativna rehabilitacija

Pre-operativna i post-operativna rehabilitacija dvije su ključne faze u procesu oporavka pacijenata unutar fizioterapije, koje su usko međusobno povezane i imaju izravan utjecaj na konačni ishod kirurškog zahvata. Cilj obje faze je optimizirati funkcionalni oporavak, smanjiti bol i spriječiti moguće komplikacije, te osigurati što brži povratak pacijenta svakodnevnim aktivnostima.

Pre-operativna rehabilitacija

Pre-operativna rehabilitacija podrazumijeva pripremu pacijenta za kirurški zahvat. Ova faza uključuje procjenu trenutnog funkcionalnog stanja, educiranje pacijenta o kirurškom zahvatu i postoperativnim očekivanjima, te provođenje specifičnih vježbi usmjerenih na povećanje snage, mobilnosti i izdržljivosti. Istraživanja pokazuju da pacijenti koji prolaze kroz pre-operativnu rehabilitaciju često imaju bolje postoperativne ishode, kao što su smanjena potreba za analgeticima, kraće trajanje hospitalizacije i brži povratak funkcionalnosti. Primjerice, kod pacijenata s osteoartritisom koljena koji su prošli prehabilitaciju prije totalne endoproteze, zabilježeni su bolji funkcionalni rezultati i smanjena razina boli nakon operacije.

Post-operativna rehabilitacija

Post-operativna rehabilitacija usmjerena je na oporavak nakon operativnog zahvata, s naglaskom na vraćanje pune funkcionalnosti operiranog područja, smanjenje boli, te prevenciju komplikacija poput atrofije mišića, adhezija i kontraktura. Fizioterapija u ovoj fazi postaje neizostavan dio medicinske skrbi. Ovaj proces započinje odmah nakon operacije i može trajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o tipu i opsegu kirurškog zahvata.

Znanstvena istraživanja potvrđuju da je rano započeta i dobro vođena post-operativna rehabilitacija ključna za postizanje najboljih mogućih ishoda nakon ortopedskih zahvata. Studije pokazuju da individualizirani rehabilitacijski programi mogu značajno smanjiti vrijeme oporavka, poboljšati funkcionalne rezultate i smanjiti rizik od dugotrajnih komplikacija.

Na primjer, istraživanja u području totalne endoproteze koljena i kuka pokazuju da pacijenti koji prolaze kroz strukturirane post-operativne rehabilitacijske programe imaju bolji oporavak u smislu smanjenja boli, povećanja opsega pokreta i bržeg povratka svakodnevnim aktivnostima u usporedbi s pacijentima koji ne prolaze kroz takve programe. Nadalje, post-operativna rehabilitacija može pomoći u prevenciji sekundarnih komplikacija poput duboke venske tromboze, plućnih embolija i dr.

Komponente postoperativne rehabilitacije

Edukacija pacijenta: ključna komponenta uspješne rehabilitacije je edukacija pacijenta o pravilnim obrascima pokreta, pravilnom korištenju pomagala (štaka, hodalica) i postupcima za smanjenje boli i otekline kod kuće.

Kontrola upale i boli: u postoperativnom razdoblju, kontrola upale i boli od suštinskog je značaja. Osim farmakoloških metoda, primjenjuju se i fizikalne metode kroz protuupalne terapije poput primjerice kriokompresivne terapije, radiofrekventivne terapije, elekroterapije i/ili manualne terapije.

Mobilizacija i vježbe snage i jakosti: vježbe su usmjerene na obnovu opsega pokreta, aktivacciju i jačanje mišića i poboljšanje funkcionalne sposobnosti. U početku su to pasivne vježbe kroz primjerice aparaturno kontinuirano pasivno razgibavanje ili kroz individualni rad s fizioterapeutom. Napredovanjem slijede i aktivno-asistirane vježbe, a s vremenom prelaze u aktivne vježbe i vježbe s otporom kako bi se potaknula mišićna snaga i stabilnost. Ove faze mogu biti i isprepletene ovisno o tipu ozljede i/ili kirurškog zahvata.

Proprioceptivni trening: ova vrsta treninga ključna je za povratak koordinacije i neuromotorne kontrole pokreta. Proprioceptivne vježbe smanjuju rizik od ponovnih ozljeda i pomažu pacijentima da se sigurno vrate svakodnevnim aktivnostima.

Cilj post-operativne rehabilitacije je vratiti pacijenta na razinu funkcionalnosti koja je postojala prije ozljede ili čak unaprijediti tu funkcionalnost.

Povezanost pre-operativne i postoperativne rehabilitacije

Međusobna povezanost ovih dviju faza očituje se u njihovom komplementarnom učinku na cjelokupni proces oporavka. Pacijenti koji su sudjelovali u pre-operativnoj rehabilitaciji često brže napreduju u post-operativnoj rehabilitaciji, s manje komplikacija i boljim funkcionalnim rezultatima. Na primjer, poboljšanje snage i izdržljivosti prije operacije može smanjiti vrijeme potrebno za vraćanje tih funkcija nakon operacije. Također, pre-operativna edukacija pacijenata o postoperativnim očekivanjima može smanjiti anksioznost i poboljšati suradnju u postoperativnom procesu.

Zaključak

Sveobuhvatan pristup koji integrira i pre-operativnu i post-operativnu rehabilitaciju pokazuje se najdjelotvornijim u poboljšanju ukupnog ishoda kirurških zahvata. Kroz koordinirani napor u oba pristupa, pacijentima pružamo kontinuiranu skrb koja obuhvaća sve aspekte njihovog oporavka. Također, sve to činimo kroz znanstveno utemeljene i svjetski priznate post-operativne protokole i smjernice kako bi pružili najadekvatniju skrb za svakog pacijenta.

Naručite se