Okluzijski trening – blood flow restriction (BFR) trening
Okluzijski trening, poznat i kao blood flow restriction (BFR) trening, inovativna je metoda koja se sve češće primjenjuje u fizioterapiji i rehabilitaciji, posebno u ranim fazama oporavka nakon ozljeda ili kirurških zahvata. Ova tehnika koristi se za poticanje mišićne hipertrofije i jačanje mišića uz korištenje niskih intenziteta vježbanja, što je od posebne važnosti kod pacijenata koji nisu u mogućnosti izvoditi vježbe visokog intenziteta zbog boli, slabosti ili drugih ograničenja.
Osnove okluzijskog treninga
Okluzijski ili blood flow restriction trening uključuje primjenu pritiska na proksimalne dijelove udova (npr. nadlaktice ili natkoljenice) uz pomoć posebnih manšeta ili elastičnih traka. Time se djelomično ograničava protok krvi u radne mišiće tijekom vježbanja, dok se venski protok smanjuje, ali ne potpuno zaustavlja. Ova djelomična okluzija dovodi do akumulacije metabolita, povećanja mišićne napetosti i lokalnih faktora rasta, što stimulira mišićnu hipertrofiju i adaptaciju unatoč niskom intenzitetu vježbanja (20-30% od jednog ponavljanja maksimalne snage, 1RM).
Znanstvena potpora okluzijskom treningu u rehabilitaciji
Znanstvena istraživanja podržavaju upotrebu okluzijskog treninga u ranoj fazi rehabilitacije zbog nekoliko ključnih prednosti:
- Poboljšanje mišićne mase i snage: unatoč korištenju niskih opterećenja, BFR trening potiče mišićnu hipertrofiju i povećanje snage. To je posebno korisno kod pacijenata s ograničenom mogućnošću izvođenja vježbi visokog intenziteta zbog postoperativnih bolova, ozljeda ili slabosti mišića.
- Brži oporavak i prevencija atrofije: okluzijski trening smanjuje rizik od mišićne atrofije koja je česta kod pacijenata nakon operacija ili ozljeda, posebno kod onih koji su dugo imobilizirani. Ovaj pristup omogućuje rano započinjanje rehabilitacijskih vježbi, čime se sprječava gubitak mišićne mase i snage.
- Poboljšan funkcionalni oporavak: BFR trening pokazao je pozitivan učinak na funkcionalnu sposobnost, uključujući poboljšanje hoda, ravnoteže i mobilnosti, što je važno za rano vraćanje pacijenta svakodnevnim aktivnostima.
Primjerice, studije su pokazale da BFR trening može biti vrlo učinkovit u rehabilitaciji nakon rekonstrukcije prednjeg križnog ligamenta (ACL). Pacijenti koji su uključili BFR u svoje rehabilitacijske programe zabilježili su značajno smanjenje mišićne atrofije kvadricepsa i brži povratak funkcionalne snage u usporedbi s tradicionalnim rehabilitacijskim metodama.
Primjena okluzijskog treninga u ranoj rehabilitaciji
BFR trening je osobito koristan u ranoj fazi rehabilitacije, kada su pacijenti često ograničeni u pogledu opterećenja koje mogu podnijeti. Primjena ove metode omogućuje provođenje sigurnih i učinkovitih vježbi čak i kod onih koji imaju smanjen kapacitet za intenzivno vježbanje.
Postupak BFR treninga u ranoj rehabilitaciji:
- Procjena: prije početka BFR treninga, fizioterapeut procjenjuje stanje pacijenta, uključujući cirkulaciju, krvni tlak i opće zdravstveno stanje, kako bi se izbjegle kontraindikacije kao što su kardiovaskularni problemi.
- Postavljanje manšeta: manšete ili elastične trake postavljaju se na proksimalni dio udova, a pritisak se kontrolira prema specifičnim parametrima, često koristeći 40-80% od maksimalnog arterijskog pritiska.
- Izvođenje vježbi: pacijent izvodi nisko intenzivne vježbe, obično koristeći opterećenja od 20-30% maksimalnog opterećenja, uz kontinuirano praćenje kako bi se osigurala sigurnost i učinkovitost.
Zaključak
Okluzijski ili blood flow restriction trening predstavlja novitet u području rehabilitacije, omogućujući učinkovito jačanje mišića i poboljšanje funkcionalnosti uz niska opterećenja. Njegova primjena u ranoj fazi rehabilitacije može spriječiti mišićnu atrofiju, ubrzati oporavak i smanjiti rizik od komplikacija, što ga čini vrijednim alatom u suvremenoj fizioterapiji. Znanstvena istraživanja podržavaju korištenje BFR treninga kao sigurne i učinkovite metode, osobito kod pacijenata s ograničenom mogućnošću izvođenja intenzivnih vježbi, pružajući im priliku za brži i kvalitetniji oporavak pa je stoga ova metoda postala dijelom naše prakse.