Dry needling – zapadnjačka akupunktura

Dry Needling je terapijska tehnika koja se koristi za liječenje mišićno-koštanih bolova i disfunkcija. Ova metoda uključuje upotrebu tankih, sterilnih igala koje se ubadaju u miofascijalne trigger točke unutar mišića koji često uzrokuju bol i ograničenje pokretljivosti. Iako je tehnika slična akupunkturi po korištenju igala, dry needling se temelji na zapadnjačkoj medicini i anatomiji, te je usmjeren na liječenje specifičnih mišićnih i fascijalnih problema.

Kako funkcionira Dry Needling?

Dry Needling djeluje na nekoliko razina. Prvo, ubod igle u trigger točku može uzrokovati trenutnu kontrakciju mišića, poznatu kao „twitch response“. Ova kontrakcija pomaže u opuštanju napetog mišića, smanjenju boli i poboljšanju pokretljivosti. Osim toga, igla može potaknuti lokalno oslobađanje kemikalija koje smanjuju upalu i povećavaju cirkulaciju, što pridonosi procesu zacjeljivanja.

Znanstvena podloga Dry Needling tehnike

Dry Needling podržavaju brojne znanstvene studije koje potvrđuju njegovu učinkovitost u liječenju različitih mišićno-koštanih stanja. Prema istraživanju objavljenom u Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, dry needling može značajno smanjiti bol i poboljšati funkcionalnost kod pacijenata s kroničnim bolovima u donjem dijelu leđa, cervikalnim sindromom (bolovima u vratu) te sindromom miofascijalne boli.

Jedna od najčešće citiranih studija na ovom području pokazala je da dry needling može dovesti do smanjenja boli u trigger točkama do 72 sata nakon tretmana, s dugotrajnijim poboljšanjem nakon nekoliko sesija. Osim toga, meta-analiza iz 2021. godine, objavljena u Pain Medicine, pokazala je da dry needling može biti učinkovit u smanjenju boli i poboljšanju kvalitete života kod pacijenata s tenzijskim tipom glavobolje, što dodatno podržava primjenu ove tehnike u kliničkoj praksi.

Primjena Dry Needling tehnike u praksi

Dry Needling široko se primjenjuje u različitim kliničkim okruženjima, uključujući fizioterapiju, sportske klinike i centre za bol. Tehnika se može koristiti kao samostalna terapija ili u kombinaciji s drugim metodama, poput manualne terapije, terapijskih vježbi ili elektroterapije, kako bi se postigli najbolji rezultati.

Primjerice, kod sportaša s mišićnim naprezanjima ili bolovima uzrokovanim pretjeranim naporom, dry needling može pomoći u brzom opuštanju napetih mišića i ubrzanju oporavka. U kroničnim stanjima, kao što su bolovi u vratu ili leđima, tehnika može pomoći u smanjenju boli i poboljšanju pokretljivosti, što omogućuje pacijentima povratak normalnim aktivnostima.

Potencijalni rizici i kontraindikacije

Iako se dry needling općenito smatra sigurnom tehnikom kada je izvodi kvalificirani stručnjak, važno je biti svjestan potencijalnih rizika. Među najčešćim nuspojavama su manja krvarenja, modrice i privremena bol na mjestu uboda.

Kontraindikacije za dry needling uključuju trudnoću, prisutnost infekcija na mjestu uboda, poremećaje zgrušavanja krvi i pacijente s implantiranim elektronskim uređajima poput pacemakera.

Zaključak

Dry Needling je znanstveno utemeljena tehnika koja se pokazala učinkovitom u liječenju različitih mišićno-koštanih problema. Njena primjena u kliničkoj praksi može značajno smanjiti bol, poboljšati pokretljivost i ubrzati oporavak, čineći je vrijednim alatom u arsenalu modernih fizioterapeuta. Sa sve većim brojem istraživanja koja podržavaju njezinu učinkovitost i sigurnost, dry needling nastavlja dobivati na popularnosti kao metoda u liječenju muskuloskeletnih poremećaja.

Naručite se